Upplands Motor har tagit över Mercedes-Benz tre Stockholmsanläggningar
Måndag den 6/3 tog Upplands Motor över Mercedes-Benz tre anläggningar i Stockholm.
Vill du veta mer om affären, läs artikeln i Dagens Industri här.
Kent Jonsson, vd på Upplands Motor.
Relaterat innehåll
-
Hur bränslesnål är din nuvarande lastbil jämfört med en Mercedes-Benz?
Nu är det dags att dra igång åttonde året av Mercedes-Benz Fuel Duel. Det är en prövkörning där svenska åkerier får chansen att testa sin nuvarande lastbil mot en Mercedes-Benz Actros av senaste generationen i två veckor.
-
Mercedes Benz Road Stories: Bergholms i Stockholm
På Bergholms Transport i Stockholm är det Mercedes-Benz som gäller för både last och transport. Dessutom är alla bilarna uppkopplade.
-
Lyckat 2019 för Mercedes-Benz Upplands Motor
Trots en stor omställning för både säljarna och organisationen kan vi konstatera att 2019 blev ett mycket lyckat år för Upplands Motor
-
Bert fick experthjälp med sitt bilköp
– Det var otroligt roligt att få se någon bli så glad! Säger Sophie Forsén
-
Först med att leverera helelektriska eVito
Budcompaniett blir den första kund som tar den helt nya eldrivna transportbilen Mercedes-Benz eVito i bruk på svensk mark.
-
Upplands Motor kör svenska kocklandslaget
Nio ton köksutrustning fraktades från Stockholm till Luxemburg när Svenska Kocklandslaget deltog i matlagnings-VM i november.
-
Vi servar 50 biogasdrivna lastbilar
Renhållningsbolaget Urbaser har köpt 50 nya biogasdrivna Mercedes-Benz Econic lastbilar.
-
Upplands Motor förvärvar Bernats Bil
Upplands Motor förvärvar Bernats Bil i Länna och ökar därmed tillgängligheten för Mercedes-Benz lastbilskunder i södra Stockholm.